Yageo RT0402CRD071K21L
RT0402CRD071K21L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD071K21L
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD071K21L.pdf
Availability of RT0402CRD071K21L
QUANTITY
RT0402CRD071K21L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD071K21L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD071K21L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD071K21L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD071K21L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD071K21L Details Description
Related parts for RT0402CRD071K21L
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DSUB 44 F CRIMP NM HD G50 CAD datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 AXIAL datasheet.pdf
CTV 143C 48#20 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
26500 30C 30#16 P TH RECP LC datasheet.pdf
Configurable, Dual 2 A/Single 4 A, Synchronous Step-Down DC-to-DC Regulator IC datasheet.pdf