Yageo RT0402CRD0724RL
RT0402CRD0724RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0724RL
Brief Description
RES SMD 24 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0724RL.pdf
Availability of RT0402CRD0724RL
QUANTITY
RT0402CRD0724RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0724RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0724RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0724RL
Related LinksRT0402C, RT0402CRD0724RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0724RL Details Description
Related parts for RT0402CRD0724RL
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC SOT23 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONN DUST CAP PLASTIC M23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf