Yageo RT0402CRD0726R7L
RT0402CRD0726R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0726R7L
Brief Description
RES SMD 26.7OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0726R7L.pdf
Availability of RT0402CRD0726R7L
QUANTITY
RT0402CRD0726R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0726R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0726R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0726R7L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD0726R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0726R7L Details Description
Related parts for RT0402CRD0726R7L
RES SMD 160 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.3V ODRN 5SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W D 44TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf