Yageo RT0402CRD0728KL
RT0402CRD0728KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0728KL
Brief Description
RES SMD 28K OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0728KL.pdf
Availability of RT0402CRD0728KL
QUANTITY
RT0402CRD0728KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0728KL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0728KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0728KL
Related LinksRT0402C, RT0402CRD0728KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0728KL Details Description
Related parts for RT0402CRD0728KL
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CA 0.31" datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 500MA SOD123 datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 17.5KV 80AMP 2.5" OIL datasheet.pdf