Yageo RT0402CRD072K21L
RT0402CRD072K21L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD072K21L
Brief Description
RES SMD 2.21K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD072K21L.pdf
Availability of RT0402CRD072K21L
QUANTITY
RT0402CRD072K21L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD072K21L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD072K21L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD072K21L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD072K21L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD072K21L Details Description
Related parts for RT0402CRD072K21L
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#29 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 28A 8-HSOP datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf