Yageo RT0402CRD073K57L
RT0402CRD073K57L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD073K57L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD073K57L.pdf
Availability of RT0402CRD073K57L
QUANTITY
RT0402CRD073K57L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD073K57L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD073K57L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD073K57L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD073K57L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD073K57L Details Description
Related parts for RT0402CRD073K57L
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-UMAX datasheet.pdf
CAP THIN FILM 9.1PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 150POS 0.8MM GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf