Yageo RT0402CRD0747KL
RT0402CRD0747KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0747KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0747KL.pdf
Availability of RT0402CRD0747KL
QUANTITY
RT0402CRD0747KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0747KL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0747KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0747KL
Related LinksRT0402C, RT0402CRD0747KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0747KL Details Description
Related parts for RT0402CRD0747KL
IC BRIDGE DRIVER PAR 15MULTIWATT datasheet.pdf
BOOSTER(PT4476) 8.5A 24VIN HRZ datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 15POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED WARM WHITE DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
LED RGB CLEAR 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 4PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf