Yageo RT0402CRD0747KL
RT0402CRD0747KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD0747KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD0747KL.pdf
Availability of RT0402CRD0747KL
QUANTITY
RT0402CRD0747KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD0747KL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD0747KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD0747KL
Related LinksRT0402C, RT0402CRD0747KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD0747KL Details Description
Related parts for RT0402CRD0747KL
CAP CER 220PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/8W 2% AXIAL datasheet.pdf
GDT 250V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf