Yageo RT0402CRD076K04L
RT0402CRD076K04L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD076K04L
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD076K04L.pdf
Availability of RT0402CRD076K04L
QUANTITY
RT0402CRD076K04L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD076K04L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD076K04L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD076K04L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD076K04L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD076K04L Details Description
Related parts for RT0402CRD076K04L
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf