Yageo RT0402CRD079K53L
RT0402CRD079K53L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRD079K53L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.53K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRD079K53L.pdf
Availability of RT0402CRD079K53L
QUANTITY
RT0402CRD079K53L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRD079K53L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRD079K53L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRD079K53L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRD079K53L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRD079K53L Details Description
Related parts for RT0402CRD079K53L
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 15W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
EMBEDDED USB datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf