Yageo RT0402CRE07127RL
RT0402CRE07127RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07127RL
Brief Description
RES SMD 127 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07127RL.pdf
Availability of RT0402CRE07127RL
QUANTITY
RT0402CRE07127RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07127RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07127RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07127RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07127RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07127RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07127RL
CONN HSG LOCK CLIP .156 4POS datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0504 datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG BLACK 250' datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING AVIKRIMP A-521-08 BULK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 3.5A DPAK datasheet.pdf