Yageo RT0402CRE0719R6L
RT0402CRE0719R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0719R6L
Brief Description
RES SMD 19.6OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0719R6L.pdf
Availability of RT0402CRE0719R6L
QUANTITY
RT0402CRE0719R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0719R6L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0719R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0719R6L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0719R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0719R6L Details Description
Related parts for RT0402CRE0719R6L
IC 4-20MA CURRENT TRANS 14-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 512K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
MIC CABLE 18AWG 300V BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf