Yageo RT0402CRE071K82L
RT0402CRE071K82L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE071K82L
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE071K82L.pdf
Availability of RT0402CRE071K82L
QUANTITY
RT0402CRE071K82L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE071K82L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE071K82L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE071K82L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE071K82L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE071K82L Details Description
Related parts for RT0402CRE071K82L
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 52-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN M12 4POS SOCKET datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf