Yageo RT0402CRE0722KL
RT0402CRE0722KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0722KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 22K OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0722KL.pdf
Availability of RT0402CRE0722KL
QUANTITY
RT0402CRE0722KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0722KL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0722KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0722KL
Related LinksRT0402C, RT0402CRE0722KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0722KL Details Description
Related parts for RT0402CRE0722KL
DIODE ZENER 22V 500MW MSD datasheet.pdf
IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT523 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY OPTO 80V 0.35A SOP4 datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE PRESS FIT 1X4 datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PINS datasheet.pdf