Yageo RT0402CRE0730RL
RT0402CRE0730RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0730RL
Brief Description
RES SMD 30 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0730RL.pdf
Availability of RT0402CRE0730RL
QUANTITY
RT0402CRE0730RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0730RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0730RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0730RL
Related LinksRT0402C, RT0402CRE0730RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0730RL Details Description
Related parts for RT0402CRE0730RL
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 5V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 16POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf