Yageo RT0402CRE073K9L
RT0402CRE073K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE073K9L
Brief Description
RES SMD 3.9KOHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE073K9L.pdf
Availability of RT0402CRE073K9L
QUANTITY
RT0402CRE073K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE073K9L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE073K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE073K9L
Related LinksRT0402C, RT0402CRE073K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE073K9L Details Description
Related parts for RT0402CRE073K9L
OSC 5.0V PROG TTL PWRDN 100PPM datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.2A SOT-89 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
USB 2.0 A-PLUG TO MCRO-B-PLUG 5M datasheet.pdf
KIT STARTER SPARTAN-3 AN datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BREAK 16POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
QCS CIRCULAR CONNECTOR W. HARAX datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V datasheet.pdf