Yageo RT0402CRE0745K3L
RT0402CRE0745K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0745K3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0745K3L.pdf
Availability of RT0402CRE0745K3L
QUANTITY
RT0402CRE0745K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0745K3L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0745K3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0745K3L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0745K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0745K3L Details Description
Related parts for RT0402CRE0745K3L
Connector Header, Bottom Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.8NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf