Yageo RT0402CRE0751K1L
RT0402CRE0751K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0751K1L
Brief Description
RES SMD 51.1K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0751K1L.pdf
Availability of RT0402CRE0751K1L
QUANTITY
RT0402CRE0751K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0751K1L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0751K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0751K1L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0751K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0751K1L Details Description
Related parts for RT0402CRE0751K1L
SHIELD BAG 12X16" MTL-OUT 100PK datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 35V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD R-R LP 16-QSOP datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC SHRT RLLR datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/0.5M CORDSET TO P datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf