Yageo RT0402CRE075K23L
RT0402CRE075K23L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE075K23L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE075K23L.pdf
Availability of RT0402CRE075K23L
QUANTITY
RT0402CRE075K23L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE075K23L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE075K23L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE075K23L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE075K23L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE075K23L Details Description
Related parts for RT0402CRE075K23L
CABLE ASSY PLUG 9POS 30AWG 12" datasheet.pdf
CLIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 42POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 4POS SOLDER CUP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 7A 8 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 420V SCREW datasheet.pdf