Yageo RT0402CRE0760K4L
RT0402CRE0760K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0760K4L
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0760K4L.pdf
Availability of RT0402CRE0760K4L
QUANTITY
RT0402CRE0760K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0760K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0760K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0760K4L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0760K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0760K4L Details Description
Related parts for RT0402CRE0760K4L
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 55UH 7A 17 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 3A 130 MOHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1/16W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf