Yageo RT0402CRE07820RL
RT0402CRE07820RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE07820RL
Brief Description
RES SMD 820 OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE07820RL.pdf
Availability of RT0402CRE07820RL
QUANTITY
RT0402CRE07820RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE07820RL
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE07820RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE07820RL
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE07820RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE07820RL Details Description
Related parts for RT0402CRE07820RL
GDT 470V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE MED T/D PLUG TYPE S 125V 15 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HAN PG 11 FLAT CABLE CORD W/ PVC datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 12QFN datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf