Yageo RT0402CRE0784K5L
RT0402CRE0784K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402CRE0784K5L
Brief Description
RES SMD 84.5K OHM 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402CRE0784K5L.pdf
Availability of RT0402CRE0784K5L
QUANTITY
RT0402CRE0784K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402CRE0784K5L
Internal Part NumberEIS-RT0402CRE0784K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402CRE0784K5L
Related LinksRT0402CR, RT0402CRE0784K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402CRE0784K5L Details Description
Related parts for RT0402CRE0784K5L
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40DIP datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-23 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6WSON datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf