Yageo RT0402DRD07169RL
RT0402DRD07169RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD07169RL
Brief Description
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD07169RL.pdf
Availability of RT0402DRD07169RL
QUANTITY
RT0402DRD07169RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD07169RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD07169RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD07169RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD07169RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD07169RL Details Description
Related parts for RT0402DRD07169RL
TRANSFORMER PULSE 16.3MH 3.6DCR datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 09POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.0GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HARDWARE KIT PANEL MOUNT datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 35POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf