Yageo RT0402DRD0716R9L
RT0402DRD0716R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0716R9L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0716R9L.pdf
Availability of RT0402DRD0716R9L
QUANTITY
RT0402DRD0716R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0716R9L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0716R9L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0716R9L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD0716R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0716R9L Details Description
Related parts for RT0402DRD0716R9L
REPLACEMENT BLADE SET FOR 1530R datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
BENCH POWER SUPPLY MODULE I50S datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE NEUTRAL LINES 6A datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 3A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf