Yageo RT0402DRD0716R9L
RT0402DRD0716R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0716R9L
Brief Description
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0716R9L.pdf
Availability of RT0402DRD0716R9L
QUANTITY
RT0402DRD0716R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0716R9L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0716R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0716R9L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD0716R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0716R9L Details Description
Related parts for RT0402DRD0716R9L
IC FLASH 1MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
IC REGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 32POS DUAL TIN datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BCD SNAP-IN datasheet.pdf
CABLE CAT6A 8COND 23AWG 1000' datasheet.pdf
RES 150 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
07 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ C-BAND XFP datasheet.pdf