Yageo RT0402DRD0723R7L
RT0402DRD0723R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0723R7L
Brief Description
RES SMD 23.7 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0723R7L.pdf
Availability of RT0402DRD0723R7L
QUANTITY
RT0402DRD0723R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0723R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0723R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0723R7L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD0723R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0723R7L Details Description
Related parts for RT0402DRD0723R7L
IC COUNTER 12STAGE BINARY 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 5V 36" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CBL 28POS 0.5MM JMPR TYPE D 6" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CABLE 20COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
D SUB IP 67 TOP ENTRY PLASTIC HO datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 22POS datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 1600VDC datasheet.pdf