Yageo RT0402DRD073K24L
RT0402DRD073K24L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD073K24L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.24KOHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD073K24L.pdf
Availability of RT0402DRD073K24L
QUANTITY
RT0402DRD073K24L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD073K24L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD073K24L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD073K24L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD073K24L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD073K24L Details Description
Related parts for RT0402DRD073K24L
HEAT SHRINK SEMI RGD 3/16" X 4' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
CONN RECEPT STR 68POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI 10A WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 237K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO204AL datasheet.pdf