Yageo RT0402DRD073K32L
RT0402DRD073K32L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD073K32L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD073K32L.pdf
Availability of RT0402DRD073K32L
QUANTITY
RT0402DRD073K32L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD073K32L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD073K32L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD073K32L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD073K32L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD073K32L Details Description
Related parts for RT0402DRD073K32L
IC AMP W/SHTDN LP 1GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE D 23POS datasheet.pdf