Yageo RT0402DRD0743R2L
RT0402DRD0743R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0743R2L
Brief Description
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0743R2L.pdf
Availability of RT0402DRD0743R2L
QUANTITY
RT0402DRD0743R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0743R2L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0743R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0743R2L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD0743R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0743R2L Details Description
Related parts for RT0402DRD0743R2L
IC 4BT SYNC U/D BNRY CNTR 16SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM64H/AE64M/X datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128QFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 40MSPS 68-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.47V 3A D2PAK datasheet.pdf
CABLE ASSY STR PLUG RG179 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR 32SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf