Yageo RT0402DRD07511RL
RT0402DRD07511RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD07511RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD07511RL.pdf
Availability of RT0402DRD07511RL
QUANTITY
RT0402DRD07511RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD07511RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD07511RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD07511RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD07511RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD07511RL Details Description
Related parts for RT0402DRD07511RL
ROUND STANDOFF 6-32 S STEEL 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.1PF 100V 0603 datasheet.pdf
IC CODEC AUDIO TELEPHONY 64WLCSP datasheet.pdf
LAMP 120VAC LED BASED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
26500 39C 37#20 2#16 S BY RECP datasheet.pdf
22000UF 10V 40X40MM 85C 15000H datasheet.pdf