Yageo RT0402DRD075K1L
RT0402DRD075K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD075K1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD075K1L.pdf
Availability of RT0402DRD075K1L
QUANTITY
RT0402DRD075K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD075K1L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD075K1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD075K1L
Related LinksRT0402D, RT0402DRD075K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD075K1L Details Description
Related parts for RT0402DRD075K1L
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M STR PF datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf