Yageo RT0402DRD075K1L
RT0402DRD075K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD075K1L
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD075K1L.pdf
Availability of RT0402DRD075K1L
QUANTITY
RT0402DRD075K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD075K1L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD075K1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD075K1L
Related LinksRT0402D, RT0402DRD075K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD075K1L Details Description
Related parts for RT0402DRD075K1L
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SYNC 4BIT BIN COUNTER 16SOIC datasheet.pdf
RCVR MOD FIBER OPTIC SERCOS SMA datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 3X4" LOW PROFILE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf