Yageo RT0402DRD07619RL
RT0402DRD07619RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD07619RL
Brief Description
RES SMD 619 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD07619RL.pdf
Availability of RT0402DRD07619RL
QUANTITY
RT0402DRD07619RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD07619RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD07619RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD07619RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD07619RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD07619RL Details Description
Related parts for RT0402DRD07619RL
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
STORM 450 SERIES USB ENCODER datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 30POS datasheet.pdf
M12X1 RA PLG 5P PIGTAIL 1.5M A datasheet.pdf
CRYSTAL 5.000000MHZ SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR TNC QPL datasheet.pdf
SHAFT 400MM datasheet.pdf