Yageo RT0402DRD0766R5L
RT0402DRD0766R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD0766R5L
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD0766R5L.pdf
Availability of RT0402DRD0766R5L
QUANTITY
RT0402DRD0766R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD0766R5L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD0766R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD0766R5L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRD0766R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD0766R5L Details Description
Related parts for RT0402DRD0766R5L
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 12.9A datasheet.pdf