Yageo RT0402DRD077K5L
RT0402DRD077K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRD077K5L
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRD077K5L.pdf
Availability of RT0402DRD077K5L
QUANTITY
RT0402DRD077K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRD077K5L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRD077K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRD077K5L
Related LinksRT0402D, RT0402DRD077K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRD077K5L Details Description
Related parts for RT0402DRD077K5L
DIODE ARRAY GP 250V 200MA SOT23 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER XDSL DIFF 16-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 3K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf