Yageo RT0402DRE0713R7L
RT0402DRE0713R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE0713R7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.7 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE0713R7L.pdf
Availability of RT0402DRE0713R7L
QUANTITY
RT0402DRE0713R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE0713R7L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE0713R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE0713R7L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE0713R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE0713R7L Details Description
Related parts for RT0402DRE0713R7L
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE SCR BACK TO BACK ISOTOP datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 15POS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 775MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 51 TYPE datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 25A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 7A 277/480VAC datasheet.pdf