Yageo RT0402DRE07147RL
RT0402DRE07147RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07147RL
Brief Description
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07147RL.pdf
Availability of RT0402DRE07147RL
QUANTITY
RT0402DRE07147RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07147RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07147RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)