Yageo RT0402DRE07158RL
RT0402DRE07158RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07158RL
Brief Description
RES SMD 158 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07158RL.pdf
Availability of RT0402DRE07158RL
QUANTITY
RT0402DRE07158RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07158RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07158RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07158RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07158RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07158RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07158RL
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 1.4A SYNC 12DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DISPLY DGTL NEG 12-24VDC RED/GRN datasheet.pdf
RELAY RF SPST 500MA 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE 19COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf