Yageo RT0402DRE0715R8L
RT0402DRE0715R8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE0715R8L
Brief Description
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE0715R8L.pdf
Availability of RT0402DRE0715R8L
QUANTITY
RT0402DRE0715R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE0715R8L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE0715R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE0715R8L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE0715R8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE0715R8L Details Description
Related parts for RT0402DRE0715R8L
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AC datasheet.pdf
LED 5MM 5V VERTICAL YELLOW PCMNT datasheet.pdf