Yageo RT0402DRE0720RL
RT0402DRE0720RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE0720RL
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE0720RL.pdf
Availability of RT0402DRE0720RL
QUANTITY
RT0402DRE0720RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE0720RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE0720RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE0720RL
Related LinksRT0402D, RT0402DRE0720RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE0720RL Details Description
Related parts for RT0402DRE0720RL
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 333MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN IDC 5POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
ANTENNA MULTIBAND MMS RA PLUG datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 20ppm 8pF 250 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 24 POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf