Yageo RT0402DRE0724R9L
RT0402DRE0724R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE0724R9L
Brief Description
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE0724R9L.pdf
Availability of RT0402DRE0724R9L
QUANTITY
RT0402DRE0724R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE0724R9L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE0724R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE0724R9L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE0724R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE0724R9L Details Description
Related parts for RT0402DRE0724R9L
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 40NH 320MA 438 MOHM datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 1/8" 6.1" datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf