Yageo RT0402DRE072K2L
RT0402DRE072K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE072K2L
Brief Description
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE072K2L.pdf
Availability of RT0402DRE072K2L
QUANTITY
RT0402DRE072K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE072K2L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE072K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE072K2L
Related LinksRT0402D, RT0402DRE072K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE072K2L Details Description
Related parts for RT0402DRE072K2L
IC REG CTRLR PWM CM 8-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf