Yageo RT0402DRE0730R1L
RT0402DRE0730R1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE0730R1L
Brief Description
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE0730R1L.pdf
Availability of RT0402DRE0730R1L
QUANTITY
RT0402DRE0730R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE0730R1L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE0730R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE0730R1L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE0730R1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE0730R1L Details Description
Related parts for RT0402DRE0730R1L
CONN HEADER .100 DUAL STR 24POS datasheet.pdf
Crystal 64.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 1.59A 393 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT LVL XLATR USB 8DSBGA datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-SD37 CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf