Yageo RT0402DRE07392RL
RT0402DRE07392RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE07392RL
Brief Description
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE07392RL.pdf
Availability of RT0402DRE07392RL
QUANTITY
RT0402DRE07392RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE07392RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE07392RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE07392RL
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE07392RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE07392RL Details Description
Related parts for RT0402DRE07392RL
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 30 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
IC PWR MODULE DC/DC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 100W datasheet.pdf