Yageo RT0402DRE077K15L
RT0402DRE077K15L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE077K15L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.15KOHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE077K15L.pdf
Availability of RT0402DRE077K15L
QUANTITY
RT0402DRE077K15L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE077K15L
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE077K15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE077K15L
Related LinksRT0402DR, RT0402DRE077K15L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE077K15L Details Description
Related parts for RT0402DRE077K15L
AC/DC CONVERTER 15V 24W datasheet.pdf
LCD MODULE 12X2 SUPERTWIST TRANS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 1.2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4A 36 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf