Yageo RT0402DRE0791RL
RT0402DRE0791RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402DRE0791RL
Brief Description
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402DRE0791RL.pdf
Availability of RT0402DRE0791RL
QUANTITY
RT0402DRE0791RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402DRE0791RL
Internal Part NumberEIS-RT0402DRE0791RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402DRE0791RL
Related LinksRT0402D, RT0402DRE0791RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402DRE0791RL Details Description
Related parts for RT0402DRE0791RL
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK-BOOST REG LT3757 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 2500VDC AXIA datasheet.pdf