Yageo RT0402FRE071K02L
RT0402FRE071K02L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE071K02L
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE071K02L.pdf
Availability of RT0402FRE071K02L
QUANTITY
RT0402FRE071K02L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE071K02L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE071K02L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE071K02L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE071K02L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE071K02L Details Description
Related parts for RT0402FRE071K02L
IDC CABLE - MPD34K/MC34F/X datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BRIDGE DRIVER PAR TO263-15 datasheet.pdf
OSC XO 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 24pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.499 OHM 1% 20W datasheet.pdf
TOOL CRIMP W/DIE FOR COAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf