Yageo RT0402FRE071K58L
RT0402FRE071K58L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE071K58L
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE071K58L.pdf
Availability of RT0402FRE071K58L
QUANTITY
RT0402FRE071K58L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE071K58L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE071K58L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE071K58L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE071K58L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE071K58L Details Description
Related parts for RT0402FRE071K58L
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 8.66"L X 5.51"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf