Yageo RT0402FRE07240RL
RT0402FRE07240RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE07240RL
Brief Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE07240RL.pdf
Availability of RT0402FRE07240RL
QUANTITY
RT0402FRE07240RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE07240RL
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE07240RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE07240RL
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE07240RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE07240RL Details Description
Related parts for RT0402FRE07240RL
RES SMD 866 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 20A CHASSIS datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf