Yageo RT0402FRE0727K4L
RT0402FRE0727K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0402FRE0727K4L
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RT0402FRE0727K4L.pdf
Availability of RT0402FRE0727K4L
QUANTITY
RT0402FRE0727K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0402FRE0727K4L
Internal Part NumberEIS-RT0402FRE0727K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0402FRE0727K4L
Related LinksRT0402FR, RT0402FRE0727K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0402FRE0727K4L Details Description
Related parts for RT0402FRE0727K4L
SENSOR 30PSIA 1/4NPT .5-4.5V 2' datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.8KV 11A DO203 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 48VIN 3.3V DIP24 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO216AA datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 1.05A 70 MOHM SMD datasheet.pdf